Uncategorized

Hyvää alkanutta kevätlukukautta kaikille!

English text below.

Tiedotuksemme täällä kotisivuilla on ollut hieman hiljaista viime aikoina, mutta paljon on silti ehtinyt tapahtumaan Nippolin osalta kulissien takana.

Kuten huomata saattaa, niin kotisivumme ovat saaneet virkistävän kasvojen kohotuksen uuden ulkoasun myötä. Tarkoitus olisi jatkossa aktiivisemmin tiedottaa ja esitellä yhdistyksemme toimintaa tätäkin kautta, sekä tuoda esille tuoreinta tietoa somekanaviltamme, kuten muun muassa kuvia järjestämistämme tapahtumista. Sivusto on vielä jatkuvan työn alla, mutta pikkuhiljaa varmasti näette yhä enemmän uutta sisältöä täälläkin!

Haluaisin myös tiedottaa Nippolin toimihenkilöiden muutoksesta vuodenvaihteessa, sillä nyt virkaatekevä hallitus on lähes jokaista jäsentään myöten uusi aktiivi yhdistyksen toiminnan parissa. Joulukuussa 2018 pidetty syyskokous päätyi valitsemaan siis yhdistykselle seuraavan hallituskokoonpanon toimikaudeksi 2019:

Puheenjohtaja – Simo Homanen

Varapuheenjohtaja – Ville Tele

Sihteeri – Elias Arte

Rahastonhoitaja – Kalle Lounela

Toimihenkilöiksi valittiin puolestaan:

Tiedottajat – Simo Homanen & Kalle Lounela

Nettisivuvastaava – Ville Tele

Excursiovastaava – Leo Kotipalo

Emäntä – Gaja Kochaniewicz

IMG_2739
Ylärivi vasemmalta oikealle: Ville Tele (varapuheenjohtaja), Simo Homanen (puheenjohtaja), Elias Arte (sihteeri), alarivi: Kalle Lounela (rahastonhoitaja)

Toiminnantarkastajiksi valittiin Tuomas Mäkinen ja Pauli Tuovinen

IMG_2747.jpg
Vasemmalta oikealle: Aleksi Kontiainen (vanha varapuheenjohtaja), Tuomas Mäkinen (vanha puheenjohtaja), Simo Homanen (puheenjohtaja), Pauli Tuovinen (vanha rahastonhoitaja)

Nykyinen hallitus onkin lähtenyt motivoituneena ja päättäväisesti uudistamaan Nippolia tälle toimikaudelle, josta yhtenä muutoksena voimmekin tässä vaiheessa tiedottaa jo sen, että yhdistyksemme tullaan rekisteröimään virallisesti Patentti- & Rekisterihallituksen yhdistysrekisteriin ry:ksi. Olemme myös alkaneet pitämään listaa jäsenistämme (liittymislinkki löytyy täältä sivuiltamme ’Join’ -osiosta) jäsenrekisterin muodossa, joten nyt Nippolin jäseneksi voi liittyä halutessaan. Tarkoituksena on myöskin järjestää perinteisten saunailtojen lisäksi vuoden mittaan muitakin uudenlaisia tapahtumia sekä toimia tiiviimmin yhteistyössä muiden opiskelijajärjestöjen ja vaihto-opiskelijoiden kanssa niin Aallossa kuin muissakin Helsingin seudun yliopistoissa.

Mikäli koet, että sinulla olisi yhdistyksen hallitukselle jonkinlainen idea tai mielikuva jonkinlaisesta tapahtumasta jonka voisimme mahdollisesti järjestää, niin voit olla yhteydessä suoraan sähköpostin tai somen (Facebook, Twitter) kautta meihin. Samoja kanavia pitkin voit ottaa myös yhteyttä, mikäli sinulla herää minkäänlaisia kysymyksiä Nippoliin liittyen. Kuulemme mielellämme aina uusia ehdotuksia japanilaiseen kulttuuriin, kieleen tai Japaniin ylipäätänsä liittyvistä tapahtumista ja tilaisuuksista!

Some-kanavamme ovat:

https://www.facebook.com/nippoli/ (Facebook-sivu)

https://www.facebook.com/groups/nippoli/ (Facebook-ryhmä)

https://twitter.com/nippoli_ (Twitter-tili)

https://www.instagram.com/nippoli_/ (Instagram-tili)

P.S. Meillä on myös tätä nykyä olemassa ryhmä LINE:ssa, jossa voi keskustella niitä näitä ja suunnitella kanssamme tulevia tapahtumiamme. Ryhmään on tervetulleita liittymään kaikki Nippolin toiminnasta kiinnostuneet! Liity joukkoomme seuraavasta linkistä https://line.me/R/ti/g/vjjzZgZGNM

Parhain terveisin,

Simo Homanen (Nippolin puheenjohtaja 2019)

——————————————————————

Greetings everyone! The spring semester is here!

There hasn’t been much going on with our website lately, but a lot has happened with Nippoli itself behind the scenes.

As you probably have noticed, our website has gotten a significant facelift recently thanks to our new layout. Our goal is to more actively inform and announce about our association’s activity & events in the future on this website, and also bring forth the newest information from our social media channels, for example photos from the events we have organized. The site is still ’work in progress’ so to speak, but eventually you’ll begin to see more and more new content here!

I would also want to make known the fact that there was a huge change in the elected officials for Nippoli by the turn of the year, for the current acting members of the board almost everyone is a new member in the association’s activities. The election meeting, which was held in early December 2018, elected the following people as the board of Nippoli for the 2019 term

Chairman – Simo Homanen

Vice-Chairman – Ville Tele

Secretary– Elias Arte

Treasurer – Kalle Lounela

Other elected officials outside the board are:

Publicists – Simo Homanen & Kalle Lounela

Website administrator – Ville Tele

Excursion representative– Leo Kotipalo

Hostess– Gaja Kochaniewicz

The current board has eagerly decided to revamp and reorganize Nippoli’s activities for this year, and one particular change which we want to inform at this point is that our association will be officially registered to the Finnish Patent and Registration Office’s association register for the first time. We have also begun to uphold a membership register (a link can be found in the ’Join’ -section above), so this allows everyone, who is willing, to join Nippoli as an official member. Our goal will also include organizing different kinds of new activities troughout the year along with the traditional Sauna Evenings, and we will also try to collaborate more closely with other student associations and exchange students at Aalto University as well as other universities in Helsinki Metropolitan area.

If you feel like you’d have some kind of an idea or a suggestion for an event we could organize, then feel free to contact us by email or via our social media channels (Facebook, Twitter).  Also, should you have any questions related to Nippoli, then please don’t hesitate to ask! We would always love to hear about any new events or occasions which are in some way related to Japanese culture, language or Japan in general.

Our social media channels are currently:

https://www.facebook.com/nippoli/ (Facebook page)

https://www.facebook.com/groups/nippoli/ (Facebook group)

https://twitter.com/nippoli_ (Twitter account)

https://www.instagram.com/nippoli_/ (Instagram account)

P.S. We also made a LINE group for planning and casual chatting for anyone interested in Nippoli’s future events! Join us via this link: https://line.me/R/ti/g/vjjzZgZGNM

With best regards,

Simo Homanen (Chairman of Nippoli 2019)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s