Uncategorized

Upcoming Summery Meeting

What does the summer have

Left to surprise and excite you with

Minds open we go forth

Hi everyone!

The summer has blessed us with both warm and rainy days, and altogether the summer has been great! With this day the last month of the season has began and we have noticed that the Summer Days of Nippoli are yet to be organized. This will be fixed by planning one in our meeting at Maarintalo (Sähkömiehentie 3) Monday 15.8. at 18:00 o’clock.

We are also having interim audit and seeing what kind of things we have bought.

The chairman (signed one) will be leaving for Japan for exchange studies 13. of September. I will be administering Nippoli the best I can from the other side of the globe but we are in grave need of vice-chairman, who could be there in person when I cannot. Both me and my predecessor had barely any experience on running associations when we took up the positions. So it’s really not that difficult!

If you could think yourself using time in less than ten days during the Fall, I sincerely hope we would see you at the meeting! And even if this wouldn’t be the case we warmly welcome each and every one of you to be there!

Best, Pauli Tuovinen (Chairman 2016)


nippoli-small

Kokouskutsu 5 2016


Moikka kaikille!

Kesä on tarjonnut meille niin lämpimiä kuin sateisia hetkiä ja kokonaisuudessaan kesä on ollut upea! Kesäkausi kuitenkin käy tämän päivän myötä viimeistä kuukauttaan ja Nippoli ei ole vielä pitänyt kesäpäiviään. Tuo asia korjataan suunnittelemalla sellainen avoimessa kokouksessamme Maarintalolla (Sähkömiehentie 3) maanantaina 15.8. klo 18:00 alkaen.

Kokouksessa käymme läpi myös puolivuotistilinpäätöksen myötä, minkälaisia hankintoja yhdistyksemme on tehnyt.

Puheenjohtaja, eli allekirjoittanut, lähtee syyskuun 13. päivä Japaniin vaihtoon vuodeksi. Tulen hallinnoimaan yhdistyksen toimintaa parhaani mukaan toiselta puolelta palloa, mutta tarvitsemme silti jonkun varapuheenjohtajaksi, joka olisi valmis olemaan paikan päällä vetämässä toimintaa poissaollessani. Minulla, sekä edelliselläkään puheenjohtajalla, ei ollut juurikaan kokemustayhdistystoiminnasta ennen puheenjohtajaksi ryhtymistä. Homma ei siis ole kovin vaikeata!

Jos voisit lainkaan kuvitella käyttäväsi loppuvuodesta alle kymmenenä päivänä aikaa yhdistyksen toiminnan hyväksi niin toivon, että näemme sinut kokouksessa! Vaikka näin ei olisikaan, olette tietysti lämpimästi tervetulleita paikalle!

Terveisin, Pauli Tuovinen (Puheenjohtaja 2016)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s